Dana 28.09.2022. godine održan je okrugli stol s nazivom „Mentor/ica kao zaštitni čimbenik u prevenciji ovisnosti. Na okruglom stolu je psihologinja Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, Martina Nikolić, zajedno s kolegama i partnerima iz DKolektiva prezentirala rezultate postignute tijekom dosadašnje provedbe projekta. Sudionicima je predstavljen projekt i prezentirani su dosadašnji rezultati, razgovarali smo o iskustvu provedbe treninga socijalnih vještina, a osvrnuli smo se i na postignute rezultate kroz dugogodišnju tradiciju provedbe preventivnih programa na području ovisnosti. Uslijedila je rasprava „Pogled u budućnost“ i zatvaranje okruglog stola.
Prikazani rezultati provedbe aktivnosti govore slijedeće:
- zaprimljeno je 93 volonterske prijave za sudjelovanje u programu od početka provedbe projekta
- u mentorski program je uključeno 36 volontera i djece, tj. 36 volonterskih parova
- u aktivnosti programa je uključeno 82 djece i mladih
- od početka projekta je organizirano 36 grupnih aktivnosti u sklopu strukturiranog provođenja slobodnog vremena za djecu i mlade u riziku te mentorske parove
- proveden je trening socijalnih vještina na kojem je sudjelovalo 39 djece te 10 volontera
- u 2022. godini mentorski parovi su ostvarili preko 100 pojedinačnih susreta o čemu su pisali izvještaje
- organizirano je 10 grupa podrške za volontere-mentore
- organizirane su individualne podrške volonterima-mentorima
- provedeno je ukupno 13 edukativnih radionica za djecu i mlade
- izrađen je priručnik Mentorski program u funkciji prevencije ovisnosti
- izrađen je video spot u kojemu su sudjelovali volonteri-mentori.
Martina Nikolić, psihologinja Centra za nestalu i zlostavljanu djecu navodi: „Jako smo zadovoljni provedenim aktivnostima i povratne informacije sudionika su pozitivne. Treba uzeti u obzir da smo se kroz velik dio trajanja projekta morali voditi epidemiološkim smjernicama zbog ugroze COVID-19, no to nije utjecalo na provedbu projekta. Naši su se volonteri uključili i u online mentoriranje, a korištenje telekomunikacijskih sredstava za rad s djecom i volonterima smo dodatno usavršili suočeni s tim izazovima. Djeca i volonteri se i dalje druže, za neke od njih znamo da se druže već godinama – nakon što su ostvarili dobar odnos u ranijim projektima koje smo provodili. To nam je najljepša povratna informacija i znak da ovaj projekt apsolutno ima smisla!“
Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu navodi: „Centar već duži niz godina provodi mentorske programe i naši su djelatnici kroz taj period stekli dosta iskustva u tom području. Ponosni smo na bazu volontera koju imamo u Centru i drago nam je da se odlučuju sudjelovati u ovom programu jer ono zahtjeva kontinuirani rad, usavršavanje i razvijanje kompetencija kroz rad s djecom na području prevencije ovisnosti“.
Sudionici okruglog stola u evaluacijama su naveli da su dobre strane okruglog stola bile:
- ozbiljan pristup temu, struktura prezentiranih aktivnosti
- sveobuhvatnost (tema pokrivena sa svih strana)
- uključenost različitih institucija te razmjena konkretnih informacija
- primjeri iz prakse i iskustva volontera-mentora itd.
Sudionici su dobili potvrde za sudjelovanje, a njihovo sudjelovanje je prijavljeno komorama.
Prije samog okruglog stola održana je i konferencija za medije!